شبی با دکتر آمبیدکار، معمار اصلی قانون اساسی هند

شبی با دکتر آمبیدکار، معمار اصلی قانون اساسی هند

شب دکتر آمبیدکار، نویسنده قانون اساسی هند از شبهای مجله بخارا بود که با همکاری سفارت هند و بنیاد فرهنگی ملت عصر پنجشبه 26 فروردین ماه در کانون زبان فارسی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی بنیاد ملت، بهمیراو رامجی آمبدکار ، متولد 14 آوریل 1891، مشهور به باباصاحب، حقوقدان، اقتصاددان، سیاستمدار و مصلحی اجتماعی بود، او ریاست کمیتۀ تهیۀ پیش‌نویس قانون اساسی در مجلس مؤسسان را بر عهده داشت و نیز نخستین وزیرِ قانون و عدالتِ هند بود.  دکتر آمبیدکار را معمار اصلی قانون اساسی هند می دانند.
در ابتدای این شبِ علی دهباشی از دکتر داریوش شایگان و سائوراب کومار ـ سفیر هند در ایران ـ دعوت کرد تا از مجله «دورنمای هند» که این شماره از نشریه خود را به دکتر آمبیدکار، یار مهاتما گاندی و نویسنده قانون اساسی اختصاص داده است، رونمایی کنند.
سپس آقای سائوراب کومار به عنوان اولین سخنران، دکتر آمبیدکار را از شخصیت های بزرگ هند نامید و بیان کرد: این شخصیت در حقیقت، پیش نویس قانون اساسی هند را آماده کرده و اولین وزیر دادگستری هند پس از استقلال بود. همچنین ایشان توانست عدالت اجتماعی ایجاد کند و تحولی در هند به وجود آورد.
سفیر هند از دکتر آمبید کار به عنوان پیشگام رنسانس در هند یاد کرد و گفت: ایشان پس از سپری کردن محدودیت ها و مشکلات زیاد در زندگی بعدها به یک رهبر ملی تبدیل شد و با در نظر گرفتن بحث عدالت اجتماعی به دنبال مدرنیته کردن هند بود.
وی افزود: یکی از دستاوردهای دکتر آمبیدکار این بود که کوشید تا در مسیر حذف قوانینی قدم بردارد که در راه دست یابی به موفقیت‎های بالاتر و عدالت اجتماعی، مانع ایجاد می‎کردند که آن موقع مشکل مردمی بودند که به آنها «غیرقابل لمس» می‎گفتند( Untouchable) و هنوز هم باقی هستند.
پس از آن دکتر صادق زیباکلام از تاثیر کارهای دکتر آمبیدکار در هند سخن گفت و بیان کرد: هم اکنون اثر آن اقدامات به وضوح در جامعه کنونی هند قابل مشاهده هستند و همچنین به یمن تلاش های دکتر آمبید کار امروز در هند شاهد هم زیستی پیروان مذاهب گوناگون در کنار هم هستیم.
سپس بخش‎هایی از فیلم مستند درباره این قانونگذار و سیاستمدار هندوستان به نمایش درآمد.
سخنران بعدی این نشست دکتر عباس حق پناهان (استاد دانشگاه علوم تحقیقات ودانش آموخته دانشگاه اسلامی علیگره هندوستان) بود که ضمن تبریک سالروز ولادت معمار و خالق قانون اساسی هند پروفسور رام جی اِم بیدکر به « معرفی و نقش رام جی ام بیدکر در آفرینش حقوق اساسی هند» پرداخت.
دکتر احسان عباس لو سخنران بعدی این بزرگداشت بود که موضوع سخنرانی‎اش را «دموکراسی در قانون اساسی هند» قرار داد و در پایان خانم آمنه شیرازی نژاد ( کارشناس ارشد مطالعات بودایی، دانشگاه دهلی) از تأثیر بودا بر اندیشه‎های آمبیدکار سخن گفت و اظهار داشت:
دکتر آمبیدکار، به علت مشابهات بیشمار آئین بودا و هندو و تفاوت عمیقشان در مسأله سیستم طبقاتی ، در سنّ 65 سالگی رسماً به آئین بودایی گروید و همراه با وی همزمان جمعیتی بالغ بر سیصد و هشتاد هزار نفر به این آئین گرویدند و همچنین با کوشش های خستگی ناپذیر و پیگیرانه وی قوانین  آزادی مذهب ، لغو نجس شماری دالیت ها یا همان افراد فاقد کاست ، و پرهیز از هرگونه تبعیض نژادی ، به ساختار قانون اساسی هندوستان افزوده شد.