برگزاری مراسم اختتامیه دومین جشنواره پایتخت کتاب ایران با همکاری بانک ملت

برگزاری مراسم اختتامیه دومین جشنواره پایتخت کتاب ایران با همکاری بانک ملت

اختتامیه دومین دوره جشنواره های پایتخت کتاب ایران و روستاها و عشایر دوستدار کتاب ایران با همکاری بانک ملت و حضور معاون اول رئیس جمهور، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، عضو هیات مدیره بانک ملت و جمعی از مقامات کشوری برگزار شد
به گزارش روابط عمومی بنیاد ملت، مراسم معرفی دومین پایتخت کتاب ایران و روستاها و عشایر دوستدار کتاب با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، علی جنتی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید رضا صالحی  امیری؛ رئیس کتابخانه ملی ایران، سید عباس صالحی؛ معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید حسن روستا؛ عضو هیات مدیره بانک ملت، سعداله نصیری قداری؛ سرپرست کمیسیون ملی یونسکو – ایران 17 اسفند 1394 در تالار وحدت برگزار شد. همچنین در این مراسم که با حمایت بانک ملت با عاملیت بنیاد ملت برگزار شد، شهر نیشابور به عنوان دومین پایتخت کتاب ایران معرفی و از روستاها و عشایر دوستدار کتاب نیز تجلیل شد.
بر اساس این گزارش در این مراسم با اهدای لوح سپاس به حسن روستا، عضو هیات مدیره بانک ملت، از فعالیت های این بانک در حوزه کتاب و کتابخوانی و حمایت از جشنواره معرفی پایتخت کتاب و روستاها و عشایر دوستدار کتاب قدردانی شد.
حضور بنگاه های اقتصادی و نهادهای مدنی؛ نقطه قوت توسعه فرهنگی
معاون اول رئیس جمهور در این مراسم با تجلیل از برگزارکنندگان این جشنواره، حضور بنگاهای اقتصادی از جمله بانک ملت و نهادهای مدنی، دولتی و غیر دولتی را نقطه قوتی برای توسعه فرهنگی کشور دانست.
اسحاق جهانگیری با بیان اینکه کتاب و کتاب خوانی تنها یک مقوله فرهنگی نیست، به بروز تحولات جدید در فناوری های علمی اشاره کرد و گفت: با وجود چنین تحولاتی، اقتصاد،‌ سیاست و اجتماع منهای کتاب ناقص است.
وی تاکید کرد: کیفیت کتاب،‌ وضعیت بازار نشر و پایین آمدن فرهنگ مطالعه از جمله مشکلاتی است که جامعه را تهدید می کند. بنابراین دولت با برگزاری این جشنواره ها قصد دارد از بروز این اسیب ها جلوگیری کند و مشکلات فرهنگی کشور جز با مشارکت شهری و روستایی قابل حل نیست.
کتابخانه ها سرچشمه همیشه جوشان دانش و بصیرت
در ادامه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تقدیر و تجلیل از کمک نظام بانکی به برگزاری این جشنواره، گفت: امیدواریم همکاری بانک ملت با عاملیت بنیاد ملت به تقویت زیرساخت های صنعت نشر در شهرها و افزایش کتابخوانی در روستاها منجر شود.       
جنتی با بیان این که کتاب‌خانه چه در شهرها و چه در روستاها سرچشمه همیشه جوشان دانش و بصیرت‌اند، گفت:کتاب خانه پدیده ای وارداتی لوکس و مدرن نیست. ایرانی ها در همه دوران های تاریخی با دانایی با کتاب مأنوس بوده اند و ایران از دیرباز به کتابخانه‌های بزرگ مجهز بوده ‌است.خوشبختانه به سرانجام رسیدن چنین طرحی در سال همدلی با همراهی ملت و دولت مایه بسی افتخار است. باور قلبی من این است که برگزاری چنین جشنواره ای را می توان یکی از مهم ترین اقدامات در توسعه فرهنگی جامعه ایرانی به شمار آورد زیرا هر فعالیتی که در روستا انجام شود، خیر آن به تمام کشور می رسد.
وزیر ارشاد خاطر نشان کرد: ایجاد و تقویت زیرساخت های کتابخوانی در سراسر کشور، رونق بازار نشر، گردآوری ایده های خلاق برای تشویق مردم به کتابخوانی از مهمترین نتایج برگزاری چنین جشنواره هایی به شمار می آید. همچنین برای نخستین بار اهالی کتاب و مسئولان محلی و فرهنگ مکتوب از نویسنده و ناشر گرفته تا کتاب فروش از مطبوعات محلی گرفته تا بنگاهای اقتصادی گرد هم آمده و با تعریف ظرفیت های جدید شهرشان را به عنوان نامزد پایتخت کتاب معرفی کرده اند.
افتخار بانک ملت، حضور پررنگ تر در امر مقدس کتابخوانی
در بخش بعدی نشست حسن روستا حمایت از عرصه کتابخوانی را از افتخارات بانک ملت در دوره جدید دانست و افزود: این بانک افتخار دارد که نام زیبای ملت را همراه خود دارد و همچنین رسالت اجتماعی خود را به صورت جدی در سطح کشور ایفا می کند که از جمله آنها حضور فعال در عرصه مدرسه سازی، ساخت خانه های بهداشت، احداث خوابگاه های دانشجویی و خرید نقدی گندم از کشاورزان است.
وی از اختصاص یک میلیارد ریال به یکصد روستای کشور برای خرید کتاب خبر داد و گفت: افتخار بانک ملت در عرصه جدید و دوران فعالیت دولت تدبیر و امید، این است که در امر مقدس کتاب و کتابخوانی در کنار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور فعال دارد.
حسن روستا مشارکت همه جانبه بانک ملت در امر مقدس کتاب خوانی را عامل مهمی در پیشرفت جامعه دانست و گفت: حضور بانک ملت در عرصه فرهنگی بخصوص امر مقدس کتاب خوانی باعث افزایش دانایی و پیشرفت کشور می شود.
عضو هیات مدیره بانک ملت اظهار داشت: برای بانک ملت افتخار است که در عرصه جدید دردولت تدبیر و امید در کنار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حامی چنین طرحی است  و امید است بانک ملت با حمایتی که شخص مدیرعامل و سایر اعضای هیات مدیره بانک انجام می دهند، در سال آینده در همین جشنواره بتواند گزارش خوبی از مشارکت همه جانبه بانک ملت در امر مقدس کتاب خوانی ارائه دهد.
نهضت مدنی کتابخوانی، امیدآفرین الگوی تمدنی نوین
در ادامه سید عباس صالحی، معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه بانک ملت نگاه جدی به حوزه ملت کتابخوان دارد، بیان کرد: بانک ملت با عاملیت بنیاد ملت در این مسیر در مرحله دوم راه، همیاری جدی با انتخاب پایتخت کتاب ایران داشته اند و پذیرفتند که در شهرهای برگزیده حمایت های جدی از 5شهر برگزیده داشته باشند و همچنین به تاسیس یک کتابخانه در پایتخت کتاب سال اقدام کردند؛ این بنیاد نگاه جدی به حوزه نشر و کتابخوانی با شعار "ملت کتابخوان" دارد.
صالحی خاطرنشان کرد: این جشنواره فرصتی برای بخش‌های دولتی، عمومی و خصوصی برای هم‌افزایی در راستای بهبود زیرساخت‌های نشر و کتاب و حوزه کتابخوانی پدید آورده است. وی با بیان اینکه نهضت مدنی کتابخوانی امید آفرین برای الگوی تمدنی نوین در کشورمان است افزود: تفاوت جشنواره امسال و سال قبل کاملاً چشمگیر بود بطوری که  امسال 99 شهر در این جشنواره شرکت داشتند در حالی که سال گذشته تنها 64 شهر مشارکت داشتند.
وی اضافه شدن حوزه عشایری به بخش روستایی دوستدار کتاب را یکی از تفاوت های عمده این جشنواره با جشنواره سال پیش عنوان کرد و گفت: داوران این جشنواره بازدید میدانی خود را از روستاهای منتخب انجام دادند تا با چگونگی اجرا شدن برنامه ها و طرح های روستاهای برگزیده آشنا شوند. همچنین هدف ما برگزاری یک جشنوارها کلیشه ای نیست بلکه می خواهیم به زیرساخت های حوزه نشر، کتاب و کتابخوانی در بخش های خصوصی و دولتی کمک کنیم.
برگزاری جشنواره پایتخت کتاب، توزیع عدالت فرهنگی در پهنه ایران اسلامی
سید رضا صالحی امیری؛ مشاور رئیس جمهور و رئیس کتابخانه ملیگفت: ایجاد انگیزش در استان‌ها، شهرها و روستاها در حوزه نشر مهمترین نتیجه‌ای است که از جشنواره پایتخت کتاب سال منتج می شود. همچنین وی با اشاره به تمرکز غیر منطقی فعالیت ها در تهران بیان کرد: این حرکت به نوعی عدالت فرهنگی را در پهنه ایران اسلامی توزیع خواهد کرد. چرا که استان ها ظرفیت های بسایر بزرگی هستند که تاکنون کمتر دیده شده اند.
سید رضا صالحی امیری با بیان اینکه در اهواز جنب و جوش وسیعی در حوزه  نشر وکتاب انجام شده است گفت: امیدواریم ایران بزرگ بتواند پایتخت جهانی کتاب در سال آینده شود. بنابراین باید کارها را به اصحاب فرهنگ سپرد. همچنین وی با اشاره به رقابت سالم و سازنده ای که در این جشنواره  شکل گرفته است افزود: ملت ایران در عرصه فرهنگی و همچنین عدم  تمرکز فعالیت ها در کلانشهر تهران مشارکت ویژه ای داشته است و در دو سال اخیر به همت دولت فضای فرهنگی بازتر شده است و باعث شکوفایی و همنوایی هنرمندان قلمرو اندیشه در سطح ملی شده است.
گفتنی است؛ در این مراسم شهر نیشابور به عنوان دومین پایتخت کتاب ایران معرفی شد. بوشهر و شیراز هم گزینه‌های بعدی بودند و روستای «رمین» از سیستان و بلوچستان به عنوان روستای دوستدار کتاب معرفی شد. همچنین بانک ملت با عاملیت بنیاد ملت به عنوان حامی این دو جشنواره یک کتابخانه در شهر پایتخت کتاب ایران تاسیس خواهد کرد و با حمایت از طرح های برگزیده در عرصه کتاب و کتابخوانی، ساخت کتابخانه و  همچنین اعطای تسهیلات برای تاسیس، نوسازی و تجهیز کتابفروشی ها در شهرها و روستاهای برگزیده را متقبل می شود.