بانک ملت؛ همراه خوب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تقویت زیرساخت های صنعت نشر است

بانک ملت؛ همراه خوب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تقویت زیرساخت های صنعت نشر است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم پایانی دومین  جشنواره پایتخت کتاب ایران با تقدیر و تجلیل از کمک نظام بانکی به برگزاری این جشنواره، گفت: امیدواریم همکاری بانک ملت با عاملیت بنیاد ملت به تقویت زیرساخت های صنعت نشر در شهرها و افزایش کتابخوانی در روستاها منجر شود.
به گزارش روابط عمومی بنیاد ملت، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم که 17 اسفند سال جاری در تالار وحدت برگزار شد، گفت: کتاب‌خانه چه در شهرها و چه در روستاها سرچشمه همیشه جوشان دانش و بصیرت‌اند. کتاب خانه پدیده ای وارداتی لوکس و مدرن نیست. ایرانی ها در همه دوران های تاریخی با دانایی با کتاب مأنوس بوده اند و ایران از دیرباز به کتابخانه‌های بزرگ مجهز بوده ‌است. ما در ادامه سنت بزرگ پیشینیان فرهنگی همچنان نیازمند رشد عظیمی در روستاها هستیم و خوشبختانه این حرکت فرهنگی با همت روستاییان و با کتاب آغاز شده است.  جنتی از به سرانجام رسیدن چنین طرح هایی برای توسعه فرهنگی و رشد کتابخوانی در کشور ابراز رضایت کرد و گفت: متأسفانه این روزها شاهد ریزش عظیم کتاب‌خوانی در روستاها هستیم اما خوشبختانه به سرانجام رسیدن چنین طرحی در سال همدلی با همراهی ملت و دولت مایه بسی افتخار است. باور قلبی من این است که برگزاری چنین جشنواره ای را می توان یکی از مهم ترین اقدامات در توسعه فرهنگی جامعه ایرانی به شمار آورد زیرا هر فعالیتی که در روستا انجام شود، خیر آن به تمام کشور می رسد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وجود کتابخانه در روستا را کانونی برای فعالیت های متنوع فرهنگی و اجتماعی دانست که روستاییان و بخصوص جوانان را به خود جذب می کند و نقش مهمی در توسعه و پایدارسازی روستاها دارد. روستاهایی که در این جشنواره شرکت کردند، کتابخانه‌هایی دارند که محلی برای تجربه های کشاورزی و ایجاد هماهنگی برای فعالیت های زیست محیطی و توانمند سازی زنان شده‌ است. در این دوره با توجه به نقش جایگاه جمعیت  مولد عشایری در همه بخش های اجتماعی فرهنگی و اقتصادی و وجود زمینه های غنی فرهنگی،بخش عشایری هم به جشنواره اضافه شد.
وی با بیان اینکه هر کتابی منشأ پیشرفت است، اظهار کرد: من بر این باورم هر کتابی که در برابر یک روستایی گشوده ‌شود، در حقیقت بذر دانایی است که در دل جوانانش کاشته می شود.بذری که مسیر خود را برای رشد و تبدیل شدن به درخت فرزانگی باز خواهد کرد. بدون تردید همین ظرفیت ها و فعالیت های به نسبت کوچک فرهنگی در کوتاه مدت تحول‌های بزرگی را رقم خواهد زد و مبنای تازه ای برای تولید وتوسعه فراهم خواهد آورد. امیدوارم از دل این روستاییان که برگزیده شده‌اند به زودی دانشمندان آینده‌ساز ایران بیرون بیایند.
جنتی ایده پایتخت کتاب ایران را ابتکاری و جذاب عنوان کرد و افزود: کشور ما به رقابت‌های فرهنگی این‌چنینی نیاز مند استتا شاهد رونق هرچه بیشتر کتاب و کتابخوانی در تمام سطوح جامعه باشیم به گونه ای که کتاب در سبد نیازهای خانواده نمایان شود و به زندگی مردم راه یابد.برگزاری این جشنواره به ما یادآوری می‌کند که می توان در کنار پایتخت سیاسی و پایتخت اقتصادی،برای کتاب هم پایتخت اختصاصی داشت تا این رسانه دیر پا در لابه لای هیاهوی روزمره زندگی به فراموشی سپرده نشود و از سوی دیگر نگاه دنیا به دیپلماسی فرهنگی ایران با محوریت کتاب جلب گردد؛ بدین ترتیب دیری نخواهد پایید که شهری از شهرهای ایران به عنوان پایتخت جهانی کتاب در دنیا انتخاب خواهد شد.
وزیر ارشاد خاطر نشان کرد: ایجاد و تقویت زیرساخت های کتابخوانی در سراسر کشور، رونق بازار نشر، گردآوری ایده های خلاق برای تشویق مردم به کتابخوانی از مهمترین نتایج برگزاری چنین جشنواره هایی به شمار می آید. همچنین برای نخستین بار اهالی کتاب و مسئولان محلی و فرهنگ مکتوب از نویسنده و ناشر گرفته تا کتاب فروش از مطبوعات محلی گرفته تا بنگاهای اقتصادی گرد هم آمده و با تعریف ظرفیت های جدید شهرشان را به عنوان نامزد پایتخت کتاب معرفی کرده اند.
وزیر فرهنگ و ارشاد در ادامه اظهار کرد: نکته مهم این ایده ابتکاری این است که ساختار و تحقق اهداف به خوبی در آن پیش‌بینی شده است و فرقش با سایر جشنواره‌ها در همین نکته است. همچنین این دو جشنواره در مقایسه با سایر جشنواره ها با کمترین هزینه ممکن با استفاده بهینه و خلاقانه از ساختارهای موجود و با مشارکت نهادهای غیردولتی و محلی برگزار شده است و سازو کار پیش بینی شده برای اجرای مراحل مختلف این جشنواره و انتخاب داوری با استفاده از ظرفیت های بومی هر روستا و مشارکت‌های محلی به چشم می‌خورد.
جنتی همچنین نکته برجسته این دو جشنواره را ورود تمام قد مطبوعات و رسانه های محلی عنوان کرد که با تمام امکانات تلاش کرده و راه را برای رسیدن به مراحل نهایی هموار ساخته و نشان دادند مطبوعات و رسانه ها حتی اگر کوچک و محلی باشند، نفوذ و قدرتی قابل تأمل بر افکار عمومی دارند.
وی در خاتمه از تمامی دست اندرکاران این دو جشنواره، مردم، اصناف، سازمان ها و مسئولان شهرِ برگزیده به عنوان پایتخت کتاب ایران که سابقه ای دیرینه در نشر و گسترش دانش دارند صمیمانه تبریک و تشکر کرد.