بانک ملت نگاه جدی به حوزه ملت کتابخوان دارد

بانک ملت نگاه جدی به حوزه ملت کتابخوان دارد

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم معرفی دومین پایتخت و عشایر و روستاهای دوستدار کتاب با تجلیل از فعالیت های فرهنگی بانک ملت و بنیاد ملت، از نگاه جدی بانک ملت به حوزه ملت کتابخوان تقدیر کرد.
به گزارش روابط عمومی بنیاد ملت، سید عباس صالحی در آغاز این مراسم که با حضور اسحاق جهانگیری؛ معاون اول رئیس جمهور، علی جنتی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سید حسن روستا؛ رئیس هیات مدیره بانک ملت برگزار شد، گفت: بانک ملت با عاملیت بنیاد ملت در این مسیر در مرحله دوم راه، همیاری جدی با انتخاب پایتخت کتاب ایران داشته اند و پذیرفتند که در شهرهای برگزیده حمایت های جدی از 5شهر برگزیده داشته باشند و همچنین به تاسیس یک کتابخانه در پایتخت کتاب سال اقدام کردند؛ این بنیاد نگاه جدی به حوزه نشر و کتابخوانی با شعار "ملت کتابخوان" دارد.
صالحی بیان کرد: جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب و معرفی پایتخت کتاب ایران اتفاقی بود که با اهداف مشخصی شکل گرفت. همچنین فرصتی برای بخش‌های دولتی، عمومی و خصوصی برای هم‌افزایی در راستای بهبود زیرساخت‌های نشر و کتاب و حوزه کتابخوانی پدید آمده است.
معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مقایسه دو دوره جشنواره پایتخت کتاب ایران و روستاها و عشایر دوستدار کتاب اظهار کرد: سال گذشته 64 شهر و نزدیک به 640 روستا شرکت کردند اما امسال علاوه بر 99 شهر و بیش از 800 روستا، عشایر هم به این جشنواره اضافه شدند که این نشان از پیشرفت این جشنواره است. همچنین یکی از معیارهای این دوره میزان محقق کردن برنامه‌ها بود. از شهرهایی که در مرحله نهایی انتخاب شدند بازدید میدانی شد. طرح‌های امسال هم از لحاظ کیفیت، فاصله کمتر با اجرا و ضمانت اجرایی بهتر برای تحقق بررسی شدند.
صالحی با بیان اینکه سال گذشته براساس برنامه‌ها اهواز اولین پایتخت کتاب ایران شد، گفت: دو سال زمان به اهواز داده شده است تا برنامه‌های ارائه‌شده خود را به مرحله اجرا برساند تا نمره‌های بعدی را دریافت کند. با وجود اینکه اهواز تجربه اول بود امروز بعد از یک سال در رتبه‌بندی تولید کتاب از مقام بیستم به مقام دهم رسیده است. تیراژ کتاب در این شهر 50 درصد افزایش یافته و سایر نشانه‌های پیشرفت در حوزه کتاب در آن دیده می‌شود. امیدوارم این جریان نهضت مدنی را برای رونق کتاب‌خوانی به وجود بیاورد.
وی اضافه شدن حوزه عشایری به بخش روستایی دوستدار کتاب را یکی از تفاوت های عمده این جشنواره با جشنواره سال پیش عنوان کرد و گفت: داوران این جشنواره بازدید میدانی خود را از روستاهای منتخب انجام دادند تا با چگونگی اجرا شدن برنامه ها و طرح های روستاهای برگزیده آشنا شوند.
وی گفت: هدف ما برگزاری یک جشنوارها کلیشه ای نیست بلکه می خواهیم به زیرساخت های حوزه نشر، کتاب و کتابخوانی در بخش های خصوصی و دولتی کمک کنیم.